Notera uppdateringsdatum för denna sidan. Normalt sett uppdaterar vi inte alla sidor fastän nyare kunskap har kommit. Vänliga hälsningar redaktionen på Matintolerans Magazin

Klassiska magbesvär kan bero på fruktsocker i maten
Gaser, diarré, förstoppning, magsmärtor eller trötthet är vanlig åkommor bland känsliga magar, och det kan bero på fruktoshalten i maten man får i sig. Fruktos (fruktsocker) är en sockerart som finns i olika mängder i till exempel frukt, grönsaker, olika drycker, juicer med mera. För att vårt matsmältningssystem skall kunna ta hand om fruktosen behöver den brytas ner i mindre beståndsdelar men om det inte sker bildas gaser som kan skapa olika symptom. Fruktosmalabsorption är inte farligt eller skadligt för tarmen eller kroppen som helhet men symptomen kan upplevas väldigt besvärliga och ge smärtor.
Matintolerans Magazin har skrivit artiklar kring fruktosmalabsorption:
- Vad är fruktosmalabsorption (vilka symptom finns det)?
- Hur vet man om man har fruktosmalabsorption
- Blogginlägg om fruktosmalabsorption som blev bättre
Magister i Informatik (Lunds Universitet), 2,5 års lärarstudier (Högskolan Kristianstad) och fristående kurser inom Medicin, Näringslära och Teknik bland annat:
Högskola/Universitet | Kursnamn | Högskolepoäng |
Göteborgs Universitet | Antibiotikaresistensens problematik | 3 |
Högskolan Dalarna | Medicinsk baskurs – Anatomi och fysiologi | 15 |
Jönköpings Universitet | Gerontologi, grundkurs | 7,5 |
Luleå Tekniska Universitet | Arbetsmiljö och stress | 7,5 |
Uppsala Universitet | Medicinsk fysik | 8 |
Uppsala Universitet | Grundläggande medicinsk genetik | 4,5 |
Högskolan Kristianstad | Näringslärans grunder | 7,5 |
Högskolan Kristianstad | Matallergi och intolerans | 7,5 |
Högskolan Kristianstad | Näringsfysiologi | 7,5 |
Umeå Universitet | Kost vid graviditet och amning | 7,5 |
Umeå Universitet | Fysisk aktivitet och hälsa för KRAFT-instruktörer | 7,5 |